Konec starého a začátek nového

19. srpna 2012 v 15:33 | Hanka
Tak se po dlouhé době opět dostávám k mému blogu. Původně jsem jej založila, abych vás informovala o životě ve Francii a studiu v Dijonu. Mé studium na Karnotu dosáhlo svého konce, já odmaturovala a můj tříletý domov opustila.
Co se týče maturity, byla docela hustá a hlavně velmi vyčerpávající, ale to je, myslím, docela normální věc. Maturovala jsem úplně ze všech předmětů, to znamená z ekonomie, sociologie, dějepisu, zeměpisu, matematiky, angličtiny, španělštiny, italštiny, filozofie, češtiny a tělocviku. Z většiny předmětů jsem maturovala písemnou formou. Během jednoho týdne jsem měla na každý den zkoušku z jednoho předmětu, která trvala 3 až 4 hodiny. Z některých předmětů jsem maturovala třeba o měsíc dřív a z některých zase po tomhle hlavním týdnu testů. Ze španělštiny a italštiny jsem měla ústní maturitu a celkově jsem se vším všudy skončila 30. června.
Musím přiznat, že odjezd pro mě nebyl nijak zvlášť dojemný. Po přípravách na maturitu a maturitě samé jsem byla spíš šťastná, ne-li přešťastná, že můžu konečně odjet domů na prázdniny a konečně si odpočinout. Teprve teď, s nějakým tím odstupem si uvědomuji, že mi mé francouzské rodiny budou chybět, že mi bude chybět i intr, české "sortie" a prostě všechno... Určitě to byly nezapomenutelné tři roky, během kterých jsem získala spoustu zkušeností, osamostatnila se a poznala moc fajn lidí. Tuto zkušenost bych určitě každému jenom vřele doporučila!
Moje etapa života na Karnotu sice skončila, ale teď začíná další, nová a úplně někde jinde. :)

Napsala jsem, že maturita byla náročná, ale ještě náročnější byly přihlášky na vysoké školy a veškerá administrace, která se k tomu vázala. Musím přiznat, že jsem kvůli tomu papírování měla i noční můry, že něco zapomenu vyplnit, odeslat a podobně. Naštěstí je to však již z velké části všechno vyřešené! :)
Byla jsem přijatá na program, na který jsem chtěla úplně ze všeho nejvíc. Jedná se o dvojitý diplom na Sorbonně, francouzsko-italské právo. Dva roky se odehrávají ve Florencii na "Universita degli Studi di Firenze" a další dva roky na Sorbonne v Paříži. Pátý rok je půl napůl v obou městech. Do tohoto programu bylo vybráno 15 Francouzů a 15 Italů, kteří formují jeden ročník, který společně stráví celých pět let. (Já byla vybrána jako Francouzska, jelikož mám francouzskou maturitu.)
Sorbonna tento typ programu pořádá i s Anglií, Amerikou, Německem a Španělskem. Vždy je vybrána skupina Francouzů a k nim skupina dané národnosti. A co mi přijde naprosto skvělé je to, že dva roky, které strávím v Paříži budu v jedné třídě s lidmi ze všech těchto programů, takže to bude docela mezinárodní třída.
Znám jednoho kluka, který na tomto programu je, a od kterého jsem se o něm i dozvěděla a právě on mi říkal, že se jazyky učí tím způsobem, že potkal sympatického Němce ve třídě, tak ho začal vyučovat italštinu a on ho na oplátku němčinu. Paráda, ne? :)
Mimo francouzské a italské právo budu mít i mezinárodní právo a mezinárodní vztahy.
Zhruba za dva týdny odjíždím do Florencie, abych začala můj nový školní rok, na který už se teda docela těším. Zase nový kraj, nové zvyky: italská kuchyně, italská móda, italský šarm a taky italský temperament!
Ubytování mám zajištěné na určitých kolejích, o kterých se říká, že tam jsou hlavně lidi z Erasmu, tak jsem zvědavá, co za lidi tam potkám. :)
Budu se snažit sem přidávat příspěvky z Itálie, jelikož budu mít určitě spoustu nových postřehů a zážitků. ;)

Jinak bych vám chtěla říct, že mi občas někdo napíše přes tento blog, ale nenapíše svoji e-mailovou adresu, tekže mu pak bohužel nemůžu odepsat, protože nevím, kam. Takže pokud mi budete psát via tento blog, nezapomeňte napsat i vaši adresu!!

A presto!! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 taťka taťka | E-mail | 19. srpna 2012 v 16:13

Fandím Ti a přeji hodně skvělých zážitků !!! Dík za příspěvek, už mi to počtení chybělo.

2 babi Vlasta babi Vlasta | 22. srpna 2012 v 15:12

Za poslední 3 roky jsi ušla kus cesty a věřím, že zvládneš i náročnější úsek a dojdeš do cíle. Budu Ti "držet palce". :-)

3 Robert Robert | E-mail | 28. srpna 2012 v 10:19

Super! :) Spoustu nových zkušeností, zážitků... Závidím Ti, fandím Ti, nechť všechno vyjde Ti. ;) Jinak krásně napsané. :)

4 mamka mamka | 6. září 2012 v 10:53

A prestissimo!!!! Siamo ottimisti, siamo in Italia, ragazzi!!!:DDDDDDD

5 Czewa Czewa | Web | 10. září 2012 v 0:10

Je to fascinující, Hani. Moc ti gratuluju a jsem ráda, že jsme se potkaly v tom vlaku :). Evka

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama