Už to není, co to bývalo

7. září 2011 v 22:03 | Hanka
Letos jsem do Dijonu přijela potřetí, tedy naposledy. Tento rok je můj závěrečný, tedy maturitní. Původně jsem chtěla psát o mých pocitech, jak vypadá můj rozvrh a další podobné detaily. Nicméně tyto záležitosti nechám na někdy jindy, jelikož mám téma o dosti závažnější a to jest otázka další existence Čechů na Karnotu.
Už delší dobu se diskutuje, jestli se české sekce, tedy v Nimes a v Dijonu, zruší. Nejprve zde byl nápad, že by se zrušilo celé tříleté studium s maturitou a nahradilo by se jedním rokem, jako taková jednoroční zkušenost ve Francii. Naštěstí se však ředitelé obou francouzských lyceí prosadili o to, aby české tradiční sekce zůstaly, protože jsou na ně velmi hrdí. České sekce tedy přežily, ovšem se změněnými podmínkami. Nově příchozí studenti už nemají celé studium hrazené, ale jsou povinni platit určitou roční částku, která se pohybuje okolo 1000 euro.
Je třeba vědět, že studium nám do této chvíle hradila a mému ročníku ještě hradí převážně francouzská strana, z Čech máme zaplacený třikrát do roka autobus z Prahy do Dijonu. Zbytek, což znamená ubytování, stravu, výlety a kapesné nám hradí Francie.
Dnes však bylo všem Karnoťákům oznámeno, že francouzská strana nemá moc peněz a tudiž nám zmenší kapesné na pouhých 35 euro měsičně. Proč říkám pohých? Ano, není to málo, ovšem když jdete do Francie studovat s tím, že po celé tři roky o vás bude postaráno, protože by si vaši rodiče nemohli dovolit vám uhradit tato studia, všichni víme, jak je Francie drahá, a najednou vám oznámí "smůla, peníze prostě nejsou", tak je to docela rána pod pás. Jste skoro u konce středoškolského vzdělání, takže vlastně ani nemáte možnost vrátit se do Čech, jelikož byste museli opakovat dva ročníky, což je docela nepříjemnost. Ve Francii máte ovšem taky nepříjemnost, protože nemáte z čeho žít. (Čtyřikrát ročně si musíte koupit letenku do Česka a zpět, pak učebnice, sešity, kalkulačku - grafická povinná stojí 70 euro...)
Na druhou stranu chápu Francii, že nemá už tolik zájem platit české studenty, jelikož situace v Česku se od revoluce docela zásadně změnila a už to není ta chudá země z východu, které je třeba pomáhat.
Myslím si, že v tuto chvíli by měla zasáhnout právě česká strana, tedy Ministerstvo České republiky. Česká sekce tady má už dlouholetou tradici, chodí sem studovat nejchytřejší lidé z ČR, aby pak udržovali mezinárodní vztahy, ve francouzských třídách jsou právě čeští studenti na prvních místech, měla by to tedy být pýcha ČR. Bývalo to studium právě pro všechny, i pro ty chudší, ale chytré, kteří by jinak takovou možnost neměli. Pokud se tedy česká sekce změní v "kšeft" a budou tady pouze děti bohatých managerů, byla by to docela škoda...
Tento článek píši proto, aby se vědělo, co se děje a taky v naději, že si jej přečte někdo, kdo bude schopný něco změnit, jelikož není v mé moci rozhodovat o takových věcech.

Jinak příští článek se bude určitě týkat mého nového pokoje, rodinek, atd... ;) :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hustýýý Hustýýý | 7. září 2011 v 22:44 | Reagovat

wooow, tak to je něco! a ještě ke všemu, když to oznámí až po vašem příjezdu na Karnot! případ pro association Dijon-Nimes! Musíme vám pomoct!

2 Erich Erich | 7. září 2011 v 22:50 | Reagovat

Rozhodně s Tebou souhlasím Hani!

3 Petr Geisler Petr Geisler | 7. září 2011 v 23:23 | Reagovat

Hani, klobouk dolů. Tohle přesně vystihuje dnešní situaci. Taky se modlím, aby se to změnilo. Jinak se s tím asi můžu rozloučit, Což mi po úsilí co jsem vložil tímhle směrem příjde akorát smutné.A že česká strana si tolik málo váží snahy o mezinárodní kontakt do budoucích let, je jen otázkou materialistických zájmů některých složek české vrchní administrativy.

4 Michal Michal | Web | 8. září 2011 v 1:20 | Reagovat

...jj, ceske sekce se uz mnohokrat ruzne menily i dnes jde o citelne zmeny ve financovani sekci.. neco co nase assoc vi a resi, jen jsme obcas vsichni prekvapeni nahlymi udalostmi.
Zasadni ted je komunikace vsech moznych a i nas (exDijon/Nimes s aktualDijonNimes), abychom pro sekce a zejmena pro jejich dobrou budoucnost udelali maximum..

Hanko diky, budeme se spolu snazit :)

(a jedno upresneni - MSMT plati pouze cestu autobusem na zacatku zari a pak propaci cestu zpat na letni prazdniny, ty dve dalsi busove cesty Praha-Dijon plati Karnot..)

5 Žebrák Žebrák | 8. září 2011 v 12:21 | Reagovat

Doufám, že česká strana konečně usoudí, že za ta léta placení Francií je na čase, aby dali také něco ni. Je smutné, že česká republika nechává svoje kvalitní studenty, budoucí právníky, lékaře a diplomaty na holičkách, uprostřed země, kde je vše velice drahá. Apeluji na ministerstvo školství, ministerstvo zahraničních věcí, na českou vládu, aby se postarala o svou budoucnost. Je třeba si uvědomit že budoucnost národa leží na mládeži, ale na vzdělané mládeži, tak proč ji nepodporujeme?!!!? Proč necháváme platit jiné za děti, které jsou v zemi cizí, proč konečně nevezmeme odpovědnost do svých rukou? Snad si to někdo z ministerstva přečte!

6 mamka mamka | 8. září 2011 v 13:07 | Reagovat

To je děs, zatím se zdržuji komentářů, ale nedivím se, že chytří lidi z Česka zdrhají, není zřejmě o co stát...kdo by chtěl být s macechou, co?

7 taťka taťka | 8. září 2011 v 18:21 | Reagovat

Ten poslední rok nějak zvládneš, ale je to škoda pro ty nové a pro českou sekci obecně.

8 babi Vlasta babi Vlasta | 9. září 2011 v 20:44 | Reagovat

Hanko, napsala jsi to moc dobře, ale teď se šetři financemi všude, tak nevěřím, že se to rozhodnutí v současné době změní. :-(

9 David daggie Geisler David daggie Geisler | 11. září 2011 v 11:32 | Reagovat

"...Pokud se tedy česká sekce změní v "kšeft" a budou tady pouze děti bohatých managerů, byla by to docela škoda..." Stímhle naprosto souhlasím. Taky by se mi to nelíbilo. Jsem táta jednoho z těch "chytrých, ale ne bohatých" ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama