Září 2011

Už to není, co to bývalo

7. září 2011 v 22:03 | Hanka
Letos jsem do Dijonu přijela potřetí, tedy naposledy. Tento rok je můj závěrečný, tedy maturitní. Původně jsem chtěla psát o mých pocitech, jak vypadá můj rozvrh a další podobné detaily. Nicméně tyto záležitosti nechám na někdy jindy, jelikož mám téma o dosti závažnější a to jest otázka další existence Čechů na Karnotu.
Už delší dobu se diskutuje, jestli se české sekce, tedy v Nimes a v Dijonu, zruší. Nejprve zde byl nápad, že by se zrušilo celé tříleté studium s maturitou a nahradilo by se jedním rokem, jako taková jednoroční zkušenost ve Francii. Naštěstí se však ředitelé obou francouzských lyceí prosadili o to, aby české tradiční sekce zůstaly, protože jsou na ně velmi hrdí. České sekce tedy přežily, ovšem se změněnými podmínkami. Nově příchozí studenti už nemají celé studium hrazené, ale jsou povinni platit určitou roční částku, která se pohybuje okolo 1000 euro.
Je třeba vědět, že studium nám do této chvíle hradila a mému ročníku ještě hradí převážně francouzská strana, z Čech máme zaplacený třikrát do roka autobus z Prahy do Dijonu. Zbytek, což znamená ubytování, stravu, výlety a kapesné nám hradí Francie.
Dnes však bylo všem Karnoťákům oznámeno, že francouzská strana nemá moc peněz a tudiž nám zmenší kapesné na pouhých 35 euro měsičně. Proč říkám pohých? Ano, není to málo, ovšem když jdete do Francie studovat s tím, že po celé tři roky o vás bude postaráno, protože by si vaši rodiče nemohli dovolit vám uhradit tato studia, všichni víme, jak je Francie drahá, a najednou vám oznámí "smůla, peníze prostě nejsou", tak je to docela rána pod pás. Jste skoro u konce středoškolského vzdělání, takže vlastně ani nemáte možnost vrátit se do Čech, jelikož byste museli opakovat dva ročníky, což je docela nepříjemnost. Ve Francii máte ovšem taky nepříjemnost, protože nemáte z čeho žít. (Čtyřikrát ročně si musíte koupit letenku do Česka a zpět, pak učebnice, sešity, kalkulačku - grafická povinná stojí 70 euro...)
Na druhou stranu chápu Francii, že nemá už tolik zájem platit české studenty, jelikož situace v Česku se od revoluce docela zásadně změnila a už to není ta chudá země z východu, které je třeba pomáhat.
Myslím si, že v tuto chvíli by měla zasáhnout právě česká strana, tedy Ministerstvo České republiky. Česká sekce tady má už dlouholetou tradici, chodí sem studovat nejchytřejší lidé z ČR, aby pak udržovali mezinárodní vztahy, ve francouzských třídách jsou právě čeští studenti na prvních místech, měla by to tedy být pýcha ČR. Bývalo to studium právě pro všechny, i pro ty chudší, ale chytré, kteří by jinak takovou možnost neměli. Pokud se tedy česká sekce změní v "kšeft" a budou tady pouze děti bohatých managerů, byla by to docela škoda...
Tento článek píši proto, aby se vědělo, co se děje a taky v naději, že si jej přečte někdo, kdo bude schopný něco změnit, jelikož není v mé moci rozhodovat o takových věcech.

Jinak příští článek se bude určitě týkat mého nového pokoje, rodinek, atd... ;) :D