Duben 2011

Jídlo

23. dubna 2011 v 19:29 | Hanka
V tomto článku bych se chtěla zabývat rozdílem mezi francouzskou a českou kuchyní. Jelikož jsem právě na prázdninách v Česku, mám tu možnost znovu jíst typická česká jídla, zvláště pak, když jsem jela na pár dní k babičce.
Typické jídlo ve Francii vypadá zhruba tak, že jako předkrm máte salát, nebo jakoukoliv jinou syrovou zeleninu, hlavní jídlo se pak skládá z nějakého masa a tepelně zpracované zeleniny, následuje sýr nebo jogurt a na závěr je ovoce, nebo moučník, často však ovocný. Francouzi během celého jídla přikusují bagetu a jí hrozně dlouho, neboť jídlo je příležitost ke konvezraci. Když vstáváte od stolu, cítíte se příjemně najezení, je vám lehce a fajn.
Oproti tomu česká kuchyně, kterou všichni jistě znáte, se skládá ze dvou chodů, někdy tří když připočteme salát nebo zákusek, ty jsou však vzácné (mluvíme-li o školní jídelně). První chod je polévka, která bývá mnohokrát velice sytá, třeba kulajda nebo rajská. Druhý chod je buď vepřo-knedlo-zelo, nebo svíčková - s knedlíkama, atd... Každopádně jako příloha jsou buď knedlíky, nebo brambory a občas teda i rýže. Pět knedlíků sní člověk úplně bez problému, samozřejmě politých tukem. A české zákusky, když vezmu typický větrník, nebo indián, nebo i české buchty, jedná se vždy o moučné nebo krémové, každopádně vysoce kalorické sladkosti. Když tedy vstanete od českého jídla, připočteme-li fakt, že jste ho snědli během 20ti minut maximálně, přece není čas! - tak se cítíte těžce, přejezeně a ještě půl dne vás tlačí v bříše. Neříkám, že toto jídlo není dobré, taková kachna s hrníčkovými knedlíky, červeným zelím, omastkem je mňamka, ale ty následky pak??
Navíc v Česku je zvykem celý den něco přikusovat, svačinkovat, pojídat, atd... Ve Francii mají pouze tři chody a když říkám tři, tak opravdu tři! Mimo tato tři jídla se prostě nejí, jediná vyjímka je v 16 h, kdy si občas Francouzi dají nějaký croissant nebo ovoce, je to tzv. gouté.
Druhý fakt, který musím konstatovat je ten, že když jdete v Česku po ulici, vidíte samé tlusté lidi, poslední dobou si toho všímám víc než kdy jindy a je pravdou, že Češi mají nesouměrné, špeky oplývající postavy, samozřejmě, že existují výjimky, já ovšem mluvím o věšině. Nebo si vemte typického muže po čtyřicítce - obrovské břicho! Zapomněla jsem zmínit, že Češi během jídla pijí pivo, nebo fantu, či jiné slazené minerálky, zatímco Francouzi pijí pouze vodu, někdy víno.
Když jdete po francouzské ulici, potkáváte štíhlé, ve formě vypadající lidi. Nehledě na to, že typický Francouzský muž po čtyřicítce má stejnou postavu jako ve dvaceti.
Navíc Francouzi jsou národ, který se dožívá druhého nejvyššího věku v Evropě. Takže na té jejich zdravé stravě možná něco bude. ;)
Tímto rozhodně nechci totálně shodit české návyky, jen jsem si říkala, že je docela zajímavé srovnat tyto dvě odlišné kultury.

Fotky

23. dubna 2011 v 18:58 | Hanka
Vytvořila jsem novou složku v galerii s názvem Lucemburk, kde jsou fotky, tak se podívejte! :)

Velikonoční prázdniny

15. dubna 2011 v 20:02 | Hanka
Po velice dlouhé době jsem se rozhodla, že opět budu přispívat na blog. Dnešním dnem začínají všem Karnoťákům Velikonoční prázdniny, což znamená dva týdny prázdnin. Minulý měsíc a půl byl velice náročný, jelikož se v něm koncentrovalo víc než dost důležitých a náročných událostí. První z nich byly TPE. To je půlroční projekt, na kterém pracují skupinky po dvou až čtyřech lidech. Vyberete si téma, které se shoduje s vaší studovanou sekcí, pak si k němu sháníte informace a na konci všechno obhajujete před porotou. Já a Dan jsme pracovali na tom, jak se komunistický režim projevuje v různých zemích, konkrétně v Číně, v Severní Korei a na Kubě. Bohužel na naší třídu padla docela přísná porota, takže to nebyla žádná procházka růžovým sadem, byla to porota, která se snažila najít každou skulinu, tu zkritizovat a pokládat docela těžké otázky. Výsledky se bohužel dozvíme až v červenci.
Další významná událost byly eprévy, to znamená týden písemek, 18 hodin testů během 4 dní. Musím uznat, že to bylo docela vyčerpávající.
No a nejdůležitější událost byl každoroční český spectacle. Je to představení Čechů studujících na Karnotu, kteří se tímto prezentují Francouzům ať už neznámým, tak známým jako spolužákům, rodinkám, administraci. Letos se opět povedl, všichni se bavili, smáli a celkově ho zhlédlo 350 lidí. Já tancovala dva sólo tance - sambu a rumbu, konečně jsem mohla pořádně využít mých latinsko-amerických bot.
V tuto chvíli jsem na cestě domů. S Terkou V. jsme se rozhodly si udělat menší výlet a vzaly jsme to přes Lucemburg. Je to velice zvláštní, protože tohle město se architekturou podobá Česku, ale zároveň tu jsou francouzské a občas německé nápisy. Takže si připadáte jako v české Francii nebo francouzském Česku? Každopádně nám vyšlo počasí a měly jsme asi půl dne na jeho prohlídku, za nedlouho sem zveřejním fotky!
Jinak minulý týden byl ředitel Karnotu v Česku vybrat příští sekundy, takže kdyby náhodou tyto budoucí sekundy četly můj blog, ať neváhají mi napsat, mají-li jakékoliv otázky! :-)