Září 2010

Další týden

11. září 2010 v 18:15 | Hanka
Nový týden, se kterým se samozřejmě pojí spoustu nových věcí. Například se mi již stihlo vyprat oblečení ve školní prádelně, takže už necítím domácí prášek, ale karnotskou aviváž, kterou voní všichni Češi.
Také jsem se smířila s faktem, že můj čtvrteční oběd bude představovat bageta, "ukradená" z ranní snídaně a možná pomeranč nebo kiwi, jelikož poté, co opravili školní jídelnu, začali vařit tak dobře, že se všichni studenti Karnotu rozhodli v ní obědvat a proto já, když mám jedinou pauzu od 12h do 13h, oběd absolutně nestíhám, protože tam je narvaných minimálně tisíc lidí. Jak by řekli Francouzi: "tant pis pour moi." (Smůla pro mě.)
Měla jsem své první čtyři hodiny italštiny. Učitelka se ukázala jako fajn člověk, který s námi zachází jako s vysokoškolákama. Řekla nám, že předpokládá, že když jsme si vybrali jako nepovinný předmět italštinu, je to určitě tím, že, stejně jako ona, zbožňujeme Itálii a budeme dělat všechno pro to, abychom se naučili italsky. Má pravdu, těch 15 lidí, kteří tam jsou se mnou, se ptají na každé slovíčko, pečlivě si píší poznámky a učitelka básní o Itálii a italštině. Mimochodem má opravdu skvělý přízvuk. Už teď nás obeznámila se svým plánem, a to uspořádat týdenní poznávací pobyt v Římě, někdy ke konci dubna, s hotelem v centru za nějakých 400-500 euro se vším všudy. Mohlo by to být fajn. :) Tak se ještě uvidí, jestli se najde sponzor (mami? tati? :))
Měla jsem první spé ze španělštiny - jsou to dvě hodiny týdně navíc, na výběr je z matiky, politických věd nebo jazyků - já si vybrala španělštinu. Máme učitelku, která zbožňuje Španělsko, má skvělý přízvuk a dává docela dost práce, mě to ale baví. Z normálních hodin španělštniny máme Peruánku, tak mám na výběr ze dvou přízvuků - latinsko-americký s čistým "s" anebo šišlavý španělský.
Učitelka z angličtiny je také geniální. Vypadá jako anglická tetička. Má hlas operní pěvkyně, a když s vámi mluví, tak máte pocit, že vás miluje. Když něco nevíte, tak ona sklopí své brýle, řekně "it's ok, my darling", usměje se a ještě vám poděkuje. :) Mimochodem má také skvělý britský přízvuk.
Po tomto týdnu musím konstatovat, že letos mám hlavně jazyky - čtyři hodiny týdně francouzštiny, čtyři italštiny, čtyři španělštiny a tři angličtiny. Však proč ne? :)
Jinak počasí je v Dijonu hrozně proměnlivé, chvíli prší, je totálně zamračeno, během pěti minut to všechno odtáhne a svítí sluníčko. Takhle se to honilo celý týden. V pátek odpoledne ale začlo být ustáleně pěkně a má tak být celý víkend, který mimochodem opět trávím u Calabrů, tentokrát však s Danem a Kubou (novou sekundou z Olomouce).
Své sobotní rána zatím trávím procházením po městě, kde zrána není skoro nikdo. Sem tam potkám nějakého elegána s bagetou v ruce a pak na určitých ulicích se začínají scházet lidi připravující trhy, no, má to něco do sebe - zvláště když si představím, že jsem se v loni v tuto dobu potila při hodinách matiky. :)
Jediný "problém", který se zatím vyskytl, je nefunkčnost internetu na Karnotu. Původně to vypadalo na krátkodobou záležitost, v pátek jsem se ale dozvěděla, že se to musí řešit přes rektorát a kdesi cosi, takže je dost možné, že internet nebude až do prázdnin. Od internetu si odvyknete docela rychle, jediný problém jsou domácí úkoly nebo kupování letenek na prázdniny... Nic však není neřešitelné a takhle aspoň člověk objeví nové internetové kavárny. :)
A na závěr trochu veselejší zpráva: koupila jsem si podzimní kabát a už nečekám na nic jiného, než že se zbarví všechno listí a já se pak ve svém milém kabátu budu procházet prosluněnýma podzimníma alejema mého oblíbeného parku. :) Na tohle jsem se těšila celé léto. :)

Návrat do Dijonu

4. září 2010 v 16:43 | Hanka
A je to tady - nově započatý rok v Dijonu. Tentkorát už v premiéru, s maturitou z francouzštiny a biologiie na konci roku.
Z Prahy jsme vyjeli ve středu o půl deváté večer a do Dijonu přijeli ve čtvrtek v 9 ráno. Sotva jsme přijeli, začali jsme vytahovat veškeré zavazadla z autobusu na cour de vélo. A že těch zavazadel teda bylo. Dokonce jsme je museli skládat i na sedadla a nám pod nohy do autobusu, jelikož se do kufrů prostě nevlezla. Poté co jsme všechno vyskládali se s námi byla přivítat Cécile - taková mladá holka, která se nám tento rok bude starat o rodinky. Následně nám byly rozdány klíče od pokojů. Já teda vyrazila jako střela, abych si stihla veškerá svá zavazadla přemístit do mého pokoje, který byl přes celý Karnot od místa, kde jsme měli kufry. V 10h mi totiž začínalo rozřazování do tříd. Byly to fofry a fofry, nakonec jsem ale vše stihla a dokonce jsem se i převlíkla, s čímž jsem už ani nepočítala.
Při rozřazování jsem zjistila, že jsem ve stejné třídě jako Marek a Dan a celkově nás je 21, což je poměrně málo. V druhé eko třídě jich je 35. Později jsem se dozvěděla, že letos, co to šlo, naházeli všechny Čechy spolu do třídy.
Nejúžasněsnější zpráva však je, že NEMÁM V SOBOTU ŠKOLU !!! JUPÍÍÍ !!! :-)
V pondělí, úterý a čtvrtek mám však nabitý den od 8h-18h s jednou jedinou pauzou na oběd. Myslím, že to bude docela zápřah. Ve středu mám do 12h. A v pátek začínám v 9h a končím v 15h. S tím, že od 13h-15h mám tzv. TPE - která mi v polovině roku odpadnou, takže zhruba od ledna mi bude začínat víkend v pátek ve 12h, není to úžasné ?? :-)
Pokoj mám letos sama pro sebe, což je docela příjemná změna. Né, že bych své bývalé spolubydlící neměla ráda, ale samostatný pokoj je prostě samostatný pokoj. Hrozně jsem doufala, že budu mít výhled na nádvoří Karnotu, bohužel se mi mé přání nesplnilo a mám výhled do ulice. Slunko mi tedy do pokoje nesvítí odpoledne, ale ráno zhruba od osmi do desíti. Na druhou stranu je to ale docela únik od Karnotu. Vejdu do pokoje a nevidím ani neslyším školu - jsem prostě na ulici. Má to taky něco do sebe. :-)
Jinak učitelé, které budu letos mít se prozatím jeví jako neskutečně fajn lidi. Příjde mi, že mi to slušně vynahrazuje loňský rok, kdy jsem narazila na to nejhorší, co jsem mohla.
Například je hrozně divné, že se francouzštinářka celou dobu usmívá a když někdo nedává pozor, tak ho vtipnným způsobem zapojí do hodiny, tak že jsou všichni spokojení. Je to jen první dojem, ale myslím, že by to mohlo být fajn.
Další dobrá zpráva je, že během prázdnin stihli opravit školní jídelnu, takže na oběd je jídlo, které se dá jíst a řekla bych, že je i dobré a na večeři se nemusíme přemísťovat na vedlejší lyceum, čekat, než se všichní nají atd... Byla to hrozná ztráta času.
První víkend trávím u Calábrů, venku je krásně, teplo, slunce a Calábři jsou jako vždy v pohodě, fajn.
Co se týče nových sekund, musím konstatovat, že jsou všichni sympa a mezi současné karnoťáky se hodí víc než dost. :-)

Do galerie Dijon hodím fotky mého nového pokoje, který už je skoro úplně zařízen. :-)