Prosinec 2009

Víkend v Alsasku

14. prosince 2009 v 14:44 | Hanka
O víkendu jsem byla i s Danem u Calábrů. Ti nás vzali do Alsasu, na vánoční trhy. Bylo to jako z nějaké pohádky. První trh byl zaměřen na středověk, takže se tam promenádovali lidé ve středověcích oblecích, všude hořely pochodně a odevšud byla cítit vůně svařáku. České trhy bývají jen na jednom hlavním náměstí nebo na hlavní ulici. Trhy v Alsasu se táhly celým městečkem, takže než jsme prošli celé trhy, zabralo nám to i dvě hodiny. Všude byla vánoční výzdoba, ale jelikož je Alsas hned na hranici s Německem, je jím docela dost ovlivněn, takže výzdoba je spíš kýčovitá. Všude jsou samí Pere Noel (něco jako Santa), umělá hýbající se zvířátka a spoustu barevných blikajících světýlek. Nicméně i tak je to pěkné a rozhodně to stojí za vidění. K večeru jsme jeli do jiného města, a protože už byla tma, pořádně vynikla všechna světla a atmosféra byla opět kouzelná. V druhém městě se mi líbil princip nákupu pití. Koupili jste si skleničku, a do ní jste si pak v průběhu procházky na různych místech nechávali nalívat pití, buď svařák nebo horký džus, horkou čokoládu...
V sobotu večer, den před výletem do Alsasu, nás s Danem rodinka vzala k jednim známým, kteří pořádali ve své stodole taky vánoční trhy, bylo to samozřejmě v poněkud menším stylu, v porovnání s Alsasem, nicméně tito známí, když se dozvěděli, že Christine Calabre má u sebe dva Čechy, nás chtěli hrozně moc vidět, protože každý rok jezdí na dovolnou do Česka a hrozně ho mají rádi. Tohle byli první Francouzi, které jsem kdy potkala, co se docela slušně orientovali v České republice, kteří znali spoustu českých měst a do očí mi řekli, že je to krásná země, a že se tam moc rádi vracejí. Víte, jak něco takového potěší? Hrozně moc. :-)
Byl to krásný víkend: za a) jsem viděla zajímavé věci, za b) tohle byl poslední víkend ve Francii v tomto roce, takže se člověk na všechno hned dívá veseleji a za c) na mě konečně dolehla vánoční atmosféra a už se přímo nemůžu dočkat, až přijedu domů a začnu péct cukroví.
Tímto bych chtěla všem popřát pěkné Vánoce, ale hlavně tu úžasnou domácí atmosféru provoněnou cukrovím, mandarinkami a teplem. Joyeux Noel! :-)

P.S. Do složky Dijon dám nějaké fotky z trhů.

Poněkud nevšední hodina tělocviku

2. prosince 2009 v 10:31 | Hanka
Každé úterý máme dvouhodinovku tělocviku. Aktivity, které děláme opravdu stojí za zmínku.
V jedné polovině hodiny skáčeme na trampolínách a teď jsme dokonce začali dělat salta a rondáty. Tělocvikářka nám za trampolínu postavila "překážku",mimochodem docela vysokou, kterou musíme přeskočit a ve vzduchu udělat salto. V druhé polovině děláme akrosport. Jsou to různé figury, které se skládají z nás, lidí. Takže například dva si k sobě stoupnou a třetí jim vyleze na ramena, každou nohou stojí na někom jiném, musí zvenout ruce a ti dva, na kterých on stojí se otáčí dokola. Tohle je jedna figura, děláme jich spoustu dalších, vždycky jde ale o stejný princip. K tomu nám hraje docela hlasitě soundtrack z Kill Bill a my jsme ve skupinkách a máme si vymýšlet taneční kreace s použitím již zmíněných figur.
Občas, poslední dobou vlastně pořád, mi to přijde docela nebezpečné a myslím, že v Česku by si to žádný učitel nevzal na svědomí. Třeba Terce jedna Francouzska stoupla na záda a Terku to pak bolelo ješte týden a musela jsem ji je rozmasírovávat. Nebo Benjamín, když skákal salto, dopadl mimo žíněnku a docela slušně si nabil. Každopádně je to zajímavé a já jsem každou hodinu zvědavá s čím dalším šíleným na nás učitelka přijde. :-)