Conseil régional

9. října 2009 v 19:55 | Hanka
Ve středu se konal Conseil régional, což je jakési zasedání burgundské rady, v "krajském parlamentu". Sešli se tam všeljací možní zastupitelé kraje, Dijonu, zástupci lycée Carnot a Charles de Gaulle, česká sekce, polská sekce a čínská sekce. Za každou sekci měl mít někdo proslov. Vždycky se to dělávalo tak, že mluvil jeden člověk ze sekundy a jeden z terminálu, to znamená první a poslední ročník. Museli jsme se nějak dohodnout a nikomu se do toho zrovna moc nechtělo. Nakonec mi jednoho pěkného rána bylo oznámeno, že rada starších rozhodla, že proslov budu mít já, že to určitě zvládnu. Nezbylo mi tedy nic jiného, než si připravit svoji řeč. Celkem nic jsem si z toho nedělala, říkala jsem si, joo to bude v pohodě! Jenže když přišla středa, a já se ocitla v tom sále, který vypadal opravdu jak parlament, kde byli všichni vážní, v oblecích a mluvili každý do svého mikrofonu, vůůůbec jsem nebyla nervozní!! Nejdřív mluvili, nevím kdo, ale asi byli důležití, pak přišel na řadu proslov sekcí. Jako první měla mluvit česká sekce, sekunda, takže já. Naštěstí jsem to nakonec zvládla docela dobře, po cestě jsem nezakopla, při řeči jsem se nezasekla, a pak jsem byla ráda, že to mám za sebou!! Docela dobrá zkušenost. :-)
Jinak ve třídách se volili mluvčí třídy. Jsou to lidi, kteří řeší problémy s profesorama, chodí na různé setkání, kde prezentují zájmy dané třídy, atd... Víte, kdo byl zvolen v naší třídě? Já!! Naštěstí nejsem sama, jsme dva, ten druhý je Francouz, Benjamin. Můj zástupce je Bára, tekže taky Češka. Docela se bojím, že nebudu všemu rozumět, ale zase si myslím, že víc pochopím princip francouzské administrace. Však uvidíme. :-) Naše francouzštinářka mi na to řekla, že je to úžasné, že jsem odvážná, a že dobře zvolili a hrozně mě potěšila! Oproti tomu matikářka mi to dneska hrozně shodila. Před celou třídou se mě zeptala: "Ty jsi deleguée (mluvčí)?" já říkám: "Ano..?" ona: "To jste špatně zvolili!! Delegué má jít celé třídě vzorem a copak tohle je nějaký vzor??" Já jsem na ni koukala s otevřenou pusou a myslela jsem, že snad špatně slyším, nebo, že je to nějaký špatný sen. Ale seděl vedle mě Marek a ten mě ujistil, že jsem slyšela dobře. Vůbec nechápu, co jsem ji udělala, co je na mně špatně, asi to bude tím, že jsem Češka a to její francouzská hrdost nesnesla. Každopádně ode dneška ji nemám ráda. A řekla bych, že ona mě taky ne. :-/
Jinak jsem přišla na to, že Francouzi hrozně mrhají jídlem. Předevčírem jsem totiž odcházela z večeře a jelikož jsem nesnědla vše, což se ani nedá, odnesla jsem si s sebou jogurt a jablko. U východu mě zastavila kuchařka a říká: "ten jogurt vyhodit!" já: "proč?" ona: "prostě řád, z jídelny se nesmí nic vynášet!" já: "ale já se toho ani nedotkla, dyť to je hrozná škoda!" ona: "smůla, do koše!" vytrhla mi to z ruky a vyhodila do koše. Není to škoda? Kdyby to viděly děti z Afriky!!
Některé věci tady, jsou opravdu zvláštní, ale člověk to asi nesmí moc řešit, protože by se z toho akorád zbláznil a stejně by nic nevyřešil. Takže jsme si potom s Markem a Terkou pěkně společně zanadávali a hned nám bylo líp. :-)

Jinak v galerii je nová složka "Conseil régional", jsou tam fotky ze středy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marta Woitek Marta Woitek | Web | 9. října 2009 v 21:23 | Reagovat

Tu řeč ti nezávidím,já bych tam zkazila všechno,co by šlo  :-D

2 Mam Mam | E-mail | 9. října 2009 v 21:53 | Reagovat

"Každopádně ode dneška ji nemám ráda. A řekla bych, že ona mě taky ne. :-/"
.. jak dlouho jsi rikala ze tam budes ? 3 roky ? :).. neznepratelju si nikoho jen tak hned :).. mozna ze te zkousela a jen provokovala aby si vytvorila nekoho koho muze poskozovat pred tridou a ziska tim vic moci.. no jinak s tim jiedlnim radem ze se nesmi vynaset yogurt.. i blbost ma sve meze :-P

3 Marek Marek | E-mail | 9. října 2009 v 21:56 | Reagovat

minuly prispevek jsem psl ja Marek.. ale od mamky z PC :(( takze 2 prispevek ode me.. sprav si to at se neuklada jmeno xD.. to uz je podruhe  ???

4 Mam Mam | E-mail | 9. října 2009 v 22:11 | Reagovat

Ta řeč byla určitě dobrá zkušenost, to se ti bude hodit. Šaty ti moc sluší:) No a ta matikářka má asi 6 noh a dvě hlavy, na každé 8 očí a na zádech hrb? Pak chápu, že tě prostě NEMŮŽE uznat jako reprezentanta, navíc když se u nás v Sovetském svazu nosí ty burky... :-D

5 taťka taťka | E-mail | 10. října 2009 v 11:00 | Reagovat

Ahoj Hani, oceňuju Tvoji odvahu k řeči !!! Že jsi to zvládla bez problémů. To je fakt dobrá zkušenost. Matikářka je kráva :) ale i s ní budeš muset vyjít k mrhání jídlem, to bych člověka, který vydal nařízení vyhazovat jídlo poslal do Afriky nebo někam, kde je hlad. I když ke změně hygienyckých předpisů EU by tam musel odjet celý Brusel  :-D

6 Bab. Bab. | 10. října 2009 v 14:44 | Reagovat

Milá Haničko, musím ti sdělit svou zkušenost. Celý život jsem vystupovala v roli parlamentáře, a taky mockrát jsem se spálila. Asi tak. I v práci pak, nejen ve škole si ke mně všichni chodili stěžovat na učitelé, později na vedení a já jsem to vždy na poradě tak zv. vyřvala. Můžu ti říct při plném vědomí :-)  :-) , že se obvykle ke mně nikdo nepřidal, a ti, co si mi stěžovali mlčeli.TAKŽE : vol slova OPATRNĚ a než budeš za někoho bojovat, 10x si ověř, jestli je to pravda, a jestli ten člověk stojí za to!!!!!!!!!!!!!!!!Nakonec jsem v tom lítala za někoho sama.TO NENÍ POUČOVÁNÍ, ALE ZKUŠENOST. Bab.

7 Štěpán Štěpán | 10. října 2009 v 19:50 | Reagovat

Ahoj Haničko,
jsi šikovná, že jsi zvladla tu řeč, já bych neměl ani odvahu. A k těm dalším věcem ostatní napsaly to, co ja bych nedokazal napsat, nemam takovou zkusenost.Bud na sebe opatrna.  :-)

8 strejda Mirek ze Stratilky strejda Mirek ze Stratilky | E-mail | 11. října 2009 v 10:34 | Reagovat

Jsem přesvědčen,že každá zkušenost kladná čí záporná ti dokáže posílovat a budeš se v tom lidském mumraji lépe orientovat.Předpokládám,že rady mající charakter opatrnosti nikam nevedou jsi-li bílá tak seš bílá držím palec a bojuj STEMP :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama